Çavdar Ekmeği

Ekmek

ÇAVDAR EKMEĞİ

400 gr.

İçindekiler

Çavdar unu, Ekmeklik buğday unu,  Maya, Tuz, Su

Tahıllar içerisinde en koyu renkli, en çok çözünür diyet lifi içeren ve doyurucu olanı şüphesiz çavdardır.

Yediğine, içtiğine dikkat eden ve sağlıklı beslenmek için elinden geleni yapanlar ama tam buğday ekmeğini bir türlü sevemeyenler için harika bir alternatif. Aromatik tadıyla ve faydalarıyla hiç de yabana atılacak bir lezzet değil. Geçmişten günümüze en çok tüketilen tahıllardan birisi olan çavdar, un haline getirilip çavdar unuyla mis gibi ekmekler yapılmaktadır. Üretilirken ruşeym ve kepek korunmakta ve hem besleyici hem de faydalı bir ekmek ortaya çıkmaktadır.

Çavdar Ekmeğinin Yararları

Lezzetli olduğu kadar vitamin, mineral ve antioksidan barındıran çavdar ekmeği, vücutta olmasını istemeyeceğiniz tüm kötülükleri sizden uzak tutar. Çözünür diyet lifleri, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde ve toksinlerin uzaklaştırılmasında, kandaki kolesterol seviyesinin korunmasında etkilidir. Kalın bağırsak (kolon) kanseri, kalp krizi, hipertansiyon, obezite problemi ve diyabet hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Çavdarlı ekmek en düşük glisemik indeks değerine sahip ürünümüzdür. Kandaki şeker seviyesini dengeli ve yavaş yükseltir, böylece insülin yanıtı olumlu etkileyerek insülin direnci ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur. Daha uzun süre tokluk hissi verir.

Besin Değeri(100 g)

Enerji                 254 kcal

Protein              10.01 g

Yağ                      2,79 g

Karbonhidrat   44,45 g

Lif                        5,39 g

Nişasta               30,83  g

Demir                 1,45 mg

Fosfor                 86 mg

Kalsiyum           260 mg

Magnezyum      35 mg