Kepekli Ekmek

Ekmek

KEPEKLİ EKMEK

200 gr.

İçindekiler

Kepek unu, Kepek tozu, Ekmeklik buğday unu, ekşi maya, tuz, su

Normal ekmek formülasyonuna %20-25 kaba ve kırmızı renkli kepek ilave edilerek imali gerçekleştirilmektedir. Kepekli Ekmeğin enerji değeri düşüktür ve insana doygunluk verir. Bu nedenle de kilo almak istemeyenlerin hem zayıflayabilmeleri, hem de sağlıklarından ödün vermemeleri için kepekli ekmek tüketmeleri önerilmektedir. Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kepekli ekmek, insan sağlığı açısından benimsenecek bir üründür.

Yapısında nişastaruşeym ve kepek bulunduran buğday 3 katmandan oluşmaktadır. Tam tahıllı ekmek çeşitlerinde bu 3 katmanın hepsi varken kepek ekmeğinde sadece nişasta ve kepek katmanları bulunmaktadır. Oldukça faydalı ve sağlıklı olan ruşeym sayesinde uzmanlar daha çok tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesini ön görür. Fakat bu kepek ekmeğinin daha az yararlı olduğunu göstermez.

Kepek Ekmeğinin Yararları

Artık herkesin ezbere bildiği gibi diyet yapılıyorsa beyaz ekmek yerine kepek ekmeği tercih edilir. Hem iştahı kesen, hem tok tutan hem de kabızlığın önüne geçen diyet dostu bir ekmektir. Vitamin, protein konusunda zengin olan kepek ekmeği, bağırsak dostu ve kalp-damar hastalıklarının önleyicisidir. Pek bilinmese de safra kesesinde oluşan taşı ve ayrıca östrojen dolaşımını engeller. Böylece rahim kanseri riskini düşürmektedir.

Besin Değerleri ( 100 g’da )

Enerji                 246 kcal

Protein               10,47 g

Yağ                      3,40 g

Karbonhidrat   38,61 g

Lif                        9,32 g

Nişasta               34,50  g

Demir                 2,64 mg

Fosfor                 204 mg

Kalsiyum           130 mg

Magnezyum     78 mg