Ciabatta

Ekmek

CİABATTA

250 gr.

İçindekiler

Ekmeklik buğday unu, Maya,  Zeytinyağı, Tuz, Su

Ciabatta yapımında bekletilmiş maya kullanılmakta olup, ekmeğin yapılışında ilk fermantasyonunun uzun tutulması, hamura ilave edilen zeytinyağından dolayı ekmek şekillerinde ve gramajlarında farklılık gözlenebilmektedir.

Ciabatta ekmeği, geleneksel Venedik mutfağına kıyasla göreceli olarak daha “genç” çünkü 80’li yılların başlarında yaratılmış ve eğlenceli olan adı da (ciabatta = terlik) somununun düz masa şeklinden geliyor. Orijinal tarife göre oldukça yumuşak ve gözenekli bir iç kısma ve ince ve gevrek bir açık kahverengi renkli kabuğa sahip olan ciabattayı kolayca sindirilebilir bir ekmek kılansa önceden fermante edilen hamuru, yani “biga”. Bugün bile ekmeği ilk pişirken kişi en mükemmel tarifin doğru şekilde uygulanabilmesi için hamur işleri tutkunlarına özel dersler veriyor.

Ciabatta somunları gerçekten çok lezzetli ve davetkar bir aromaya sahip ve hem tatlı hem de tuzlu dolgular ile sandviç yapmak için mükemmel. Hafifliği ve çok kullanışlılığı sayesinde bu ekmek, oldukça yeni bir geçmişe sahip olmasına rağmen, en az 60 ülkede pişiriliyor ve 5 kıtanın tümünde zevkle yeniyor.

Besin Değeri(100 g)

Enerji                 273 kcal

Protein                9,3 g

Yağ                      6,9 g

Karbonhidrat   43,5 g